Australia pogoda
Podczas każdej podróży mogą pojawić się kwestie, na które nie mamy większego wpływu. Do jednej z nich należy pogoda. Często zaskakująca i kapryśna, nie zawsze dostosowuje się do naszych marzeń czy oczekiwań. Mimo to można nieco zmniejszyć ryzyko “urlopowej klapy”, sprawdzając przewidywane temperatury przed rezerwacją lotu i hotelu w danym miejscu. Dotyczy to w szczególności wyprawy do Australii, w której występują trzy strefy klimatyczne. Taką podróż warto planować z wyprzedzeniem.
Kiedy i gdzie jechać na urlop do Australii? Jak wyglądają uogólnione pory roku pod kątem temperatury? W tym poradniku zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje.
Klimat w Australii: trzy strefy klimatyczne
Klimat Australii jest dość nietypowy. Wynika to ogromnych rozmiarów tego kontynentu, a także różnic w ukształtowaniu terenu. Z tego względu w Australii występują trzy podstawowe typy klimatu:
- Klimat tropikalny na północy
- Klimat umiarkowany na południu
- Klimat pustynny w obszarze środkowym (centralnym)
Uogólniając, jest to kraj ciepły, ale znajdujący się w trzech strefach klimatycznych. Dlatego decydując się na podróż, warto rozważyć nie tylko porę roku, liczbę turystów w danych miesiącach, czy dostępność konkretnych atrakcji, ale też lokalizację, do której docelowo chcemy się wybrać.
Północna część Australii - kiedy jechać?
Północna część kraju leży w klimacie podrównikowym, tropikalnym. Znajduje się tam m.in. miasto Darwin - stolica stanu, w której mieszka ogromna liczba Aborygenów, Cairns - w którego okolicach można odpoczywać nad laguną na rajskich plażach, czy Kakadu National Park - obszar dziewiczej natury zamieszkiwany przez krokodyle słodkowodne.
Warto zwrócić uwagę, że północny region charakteryzuje się klimatem tropikalnym z porą suchą i deszczową. Najlepszym czasem na wizytę będzie więc pora sucha trwająca od maja do października, kiedy to panują łagodniejsze temperatury od 25 do 30 stopni Celsjusza, a wilgotność jest na odpowiednio niskim poziomie.
Z kolei pora deszczowa przypada na miesiące od listopada do kwietnia. W tym okresie można spodziewać się intensywnych opadów, ulew i tropikalnych burz. Z drugiej strony roślinność przybiera wówczas soczysty, zielony kolor.
W północnych rejonach Australii panuje więc wysoka temperatura utrzymująca się przez większość roku i wysoka wilgotność. Jednocześnie jest to doskonały region do poznawania historii i kultury aborygeńskiej. Pozwala zaznać tzw. prawdziwej Australii lub zażyć błogiego wypoczynku na rajskich plażach w okolicy Cairns.
Południowa część Australii: pogoda
Południowa Australia przyciąga tysiące turystów o każdej porze roku. Graniczy ze wszystkimi pozostałymi stanami kontynentu, a jej stolicą jest Adelaide znane jako City of Churches. Większość osób łączy wizytę w tym regionie z najbardziej wysuniętą na południe, kontynentalną częścią, czyli stanem Wiktoria. Popularnością cieszy się tutaj głównie miasto Melbourne, w którym odbywają się wielkie imprezy sportowe takie jak Australian Open (święto tenisa organizowane od 1905 roku), Grand Prix Australii w F1, czy prestiżowe wyścigi konne Melbourne Cup.
Do tych rejonów zaliczamy też Nową Południową Walię, czyli najstarszy stan kraju ze stolicą w Sydney. Bez wątpienia jest to najczęstszy punkt docelowy podczas podróży do Australii. Znajduje się tu aż 40 parków narodowych, bajeczne wybrzeża idealne dla amatorów sportów wodnych, oraz jedna z najpiękniejszych metropolii na świecie, czyli Sydney.
Jakiej pogody spodziewać się w południowej części Australii? Jej klimat jest dość umiarkowany. Lata są ciepłe, a zimy łagodne. W okresie letnim temperatury wahają się od 20 do 35°C, a zimą utrzymują się na poziomie 10-15°C. W odróżnieniu od części północnej, na południu opady rozkładają się równomiernie przez cały rok.
Najlepszy czas na wizytę w południowej Australii to australijska wiosna przypadająca na miesiące od października do marca (australijska wiosna i jesień). Wówczas rozkwita przyroda, panuje przyjemna temperatura od 20 do 25°C. Do tego jest mniej turystów. Z kolei latem panują upały (zwłaszcza w głębi lądu), a zimą niskie temperatury połączone z deszczem.
Centralna część Australii: klimat pustynny i półpustynny
Centralny obszar Australii określany jako Outback słynie z klimatu pustynnego lub półpustynnego.Cechuje się niską wilgotnością i skrajnymi temperaturami, które latem mogą przekraczać 40°C, a nocą spadać nawet poniżej 0°C. Opady występują tu rzadko i nieregularnie.
W centralnej części można zwiedzić m.in. Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta ze świętą skałą Aborygenów nazywaną Uluru lub Ayers Rock. Stanowi ona symbol Australii oraz największą atrakcję tego miejsca. Ze względu na nieco niższe temperatury, do środkowych rejonów kontynentu najlepiej jechać w okresie od kwietnia do września.
Warto też zauważyć, że na terenie całego występują mikroklimaty związane z lokalnym ukształtowaniem terenu, dlatego np. w górach powietrze będzie nieco bardziej rześkie i wilgotne.
Kiedy jest tam najcieplej?
Najcieplejsze miesiące w Australii to okres letni, który przypada na grudzień, styczeń i luty. W tym czasie temperatury mogą być bardzo wysokie zwłaszcza w części środkowej i północnej. W regionach centralnej Australii czy Queensland czasem panują wręcz ekstremalne upały przekraczające 40 czy nawet 45°C.
Średnie temperatury w Australii: podsumowanie
To, kiedy warto pojechać do Australii, zależy od osobistych preferencji i regionu, który chcemy odwiedzić. Ze względu na różnice klimatyczne na obszarach tego kraju, weź pod uwagę poniższe informacje:
- Północna Australia: najlepszy okres maj-październik, klimat tropikalny, czyli gorące lato i łagodna zima. Podział na porę suchą i deszczową.
- Południowa Australia: najlepszy okres październik-marzec, klimat pustynny, choć umiarkowany (ciepłe lata, łagodne zimy). Opady nasilają się w niektórych regionach zwłaszcza zimą.
- Centralna Australia: najlepszy okres kwiecień-wrzesień, klimat pustynny lub półpustynny z gorącymi dniami i zimnymi nocami. Bardzo rzadkie, nieregularne opady.
Innymi czynnikami do rozważenia są m.in. ruch turystyczny (największy przypada na grudzień i styczeń), dostępność fauny i flory w danym okresie (np. w celu oglądania dzikiej przyrody w rozkwicie, obserwacji kangurów lub wielorybów), a także wydarzenia i festiwale (imprezy sportowe czy słynny Nowy Rok w Sydney).